|
3.04, сряда - 18.30, Люмиер
Режисьор: Мохсен Махмалбаф
Сценарий: Мохсен Махмалбаф
Оператор: Махмуд Калари
Монтаж: Мохсен Махмалбаф
Музика: Наджид Ентезами
В ролите: Мирхади Тайеби, Али Бахши, Амар Тафти, Мариам Мохамадамини,
Мохсен Махмалбаф, Мохарам Зинал Задех
Продуцент: Аболфазл Алагебанд
Продукция: Pakhshiran (Iran)/MK2 Prods. (France)
Световен разпространител: MK2, Paris
Мохсен Махмалбаф
Актьорът /Honarpisheh/
Бойкот
Бракът на благословените
Велосипедистът
Вратата (новела от "Приказки от Киш")
Денят, в който станах жена
Изпитание за демокрацията (новела от филма "Приказки от един остров")
Имало едно време кино
Кандахар
Уличният търговец
Хляб и цвете
|
|
|
ХЛЯБ И ЦВЕТE
NUN VA GOLDOON
BREAD AND FLOWER
Иран-Франция, 1996, 78 мин, цветен
Награди: Локарно '96 - Специален диплом
По време на режима на шаха, когато Мохсен Махмалбаф е бил 17-годишен партизанин, двамата с едно момиче (партизанка като него) нападат полицай, за да го обезоръжат. Полицаят и Махмалбаф се раняват взаимно, а момичето изчезва.
20 години по-късно, когато Махмалбаф е 37-годишен режисьор и помества обява във вестника, че търси актьорски състав за филма "Здравей, кино", бившият полицай отива в дома на Махмалбаф и по най-малката дъщеря Хана му предава, че би желал да получи роля във филма. Махмалбаф решава да заснеме филм за инцидента отпреди 20 години, но от съвременна гледна точка. Избира 17-годишен младеж, който ще играе неговата роля като млад. После всеки от тях проследява собствената си младост с отделна камера, за да уловят истината за начина, по който се е развил инцидентът преди 20 години. И двамата стигат до мястото на случката от две различни посоки, но 17-годишният, който играе ролята на Махмалбаф, не иска да упражни насилие и да рани полицая дори и в името на справедливостта. Става ясно, че полицаят, който не е подозирал, че ще го нападнат, малко по малко се е влюбил в партизанката, дошла заедно с Махмалбаф да го обезоръжи. Дори и когато го раняват и изпада в безсъзнание, той не разкрива тайната на момичето и носи тъгата на неосъществената любов в сърцето си цели 20 години, като непрекъснато я търси.
А сега, след като вече е разбрал истината, виждаме реакцията му спрямо 20-те години, които е изгубил
|
|
|
МОХСЕН МАХМАЛБАФ MOHSEN MAKHMALBAF
Един от най-популярните и влиятелни ирански режисьори е роден през 1957 г. в беден квартал на Техеран. 15-годишен напуска училище, за да се грижи за прехраната на семейството си. Става член на терористична група, бореща се срещу режима на шаха. 17-годишен е осъден на смърт след покушение срещу полицай и само младостта му го спасява от разстрел. След като излежава пет години в затвора, е освободен в навечерието на Ислямската революция през 1979 г. След освобождаването си основава артистичното общество "Център за разпространение на ислямската мисъл", а самият той пише пиеси, есета, разкази и сценарии.
През 1981 г. режисьорът Манучер Хаганипараст снима първия му сценарий - "Обяснението", а две години по-късно и самият той дебютира като режисьор с "Покаянието на Насух". През 80-те години той пише или режисира по един филм всяка година - всеки напълно различен като стил и съдържание.Пробивът му на световните филмови фестивали става през 1986 г. с "Пътуващият търговец".
В началото на 90-те с "Време за любов" и "Вечери край река Заянде-Руд" той отново има проблеми с цензурата, която забранява двата филма.
Докато снима "Актьорът" през 1993 г., първата му съпруга изгаря при пожар в дома им, а той по-късно се жени за сестра й Марзие Мешкини. През 1996 г. с филма си "Килимът Габе" успява да пробие и на американския пазар. За Махмалбаф са правени и няколко документални филма, един от които е дело на самия Абас Киаростами и се нарича "Близък план".
1983 Покаянието на Насух (Tobeh Nosuh)
1984 Две слепи очи (Do Cheshman Beesu)
1984 Отбягвайки Дявола заради Бога (Este'aze)
1986 Бойкот (Boycott)
1987 Уличният търговец (Dastforough)
1989 Велосипедистът (Bicycleran)
1989 Бракът на благословените (Arousi-ye Khouban)
1990 Време за любов (Nobat e asheghi)
1991 Вечери край река Заянде-Руд (Shabhaye Zayendeh-Rood)
1992 Имало едно време кино (Nassereddin Shah, Actor-e Cinema)
1993 Актьорът (Honarpisheh)
1995 Здравей, кино (Salaam Cinema)
1996 Килимът Габе (Gabbeh)
1996 Хляб и цвете (Nun va Goldoon)
1998 Мълчанието (Sokhout)
1999 Приказки от Киш (Ghesse Haye Kish) - новелата "Вратата" (segment "The Door")
2000 Приказки от един остров (Tales of an Island) - новелата "Изпитание за демокрацията" (segment "Testing Democracy")
2001 Кандахар (Safar e Ghandehar)
|
|